17 Ağustos 2010 Salı

Bükemediğin eli öpecen arkadaş!

Muğla'nın Milas ilçesinde kaçak define avcıları tarafından bulunan Karia Kralı Mausolos'un babası Hekataios'a ait antik mezarı inceleyen inceleyene.
Hepimiz keriziz ve avlandık, kabul edelim.
Çünkü adamların kaçak kazı yaptıkları yer Milas Belediyesine 50, VergiDairesine 20, postaneye 15 ve cezaevine 100 metre uzaklıkta.
Çünkü adamlar son teknolojik alet edevatla 2 yıldır burnumuzun dibini oymuşlar hepimiz mel mel bakmışız.
Turizm Bakanımız diyor ki; "bu olay, finansal desteği büyük teknoloji destekli, bilimsel bir çalışma yapılarak gerçekleştirilmiş profesyonel bir olay, basit bir hırsızlık değil."

Breh, breh, breh.
Hırsızlar, şehrin göbeğinde bulunan yıkık evi iki yıl önce 250 bin dolara satın almış.
Tarihi lahitin bulunduğu evin yanındaki bir başka evden tünel kazmışlar.
İki yıl boyunca bu tünel içinden geçip tarihi lahiti ortaya çıkarmaya çalışmışlar.
8 kişilik ekip iki yıl boyunca -her nasılsa- hiç dikkat çekmeden(!) her gün eve girip kazı yapmışlar.
Ve kimsenin -hiçbirimizin- dikkatini çekmemiş.
Neler gitmiş peki?
Kayra Kralı Mausolos'un babası Hekataios'a ait lahit Türkiye'de bugüne kadar bulunan en büyük lahit olarak biliniyormuş.
Bunu biliyormuşuz ama nerde olduğuna dair bi gıdım kafa yormamışız demek ki; ya da yerini de biliyorsak bile para bulamamışızdır kazı yapacak. Ama böyle işte yemeyenin malını yerler, devletin bulamadığı parayı -her nasılsa- 8 kişi bulur ve mezar soyulur.
Lahit içinde Hekataios'un kemikleri dahil tüm değerli ziynet eşyalarını satmışlar, onlar artık yok.
Tarih hırsızları lahitin içini boşalttıktan sonra mermer kesicilerle lahiti beş parçaya ayırıp evden çıkarmak ve yurtdışına -pek tabi ki- satmak isterken -tesadüfen- eller havaya olayı olur.
Aslında şaşırmamak lazım; üniversite hocalarımız der ki; Ülkemizde, acaba, kaçak olarak kazılmamış bir nekropol ( antik dönem mezarlığı ) var mıdır, derseniz....maalesef demek durumundayız.

Öneriyorum;
Bükemediğin eli öpecen arkadaş.
8 hırsızı bulup devlet şeref madalyası verelim.
Koca devletin yüzyıllardır yapamadığını başarmışlar.
Hem bulmuş, hem neticeye ulaşmışlar.
DVD'mize de bir sidi takalım; fincanı taştan oyarlar balam.... desin dursun.

6 yorum:

lifegoeson dedi ki...

yazdıklarını okurken içim acıdı ,ne yazık ülkemizde baklava çalan cocukları yakalayıp adalet onune cıkarılır ama mirasımıza ,kültürümüze hatta cebimizde dokunanlara dokunmazlar...

cemo dedi ki...

Bence definecilere bu işin inceliklerini öğretip buldukları eserler için ödül verilse en azından buluntular yurtiçinde kalır tabi güzide devletimizin böyle şeylere ayırack bütçesi olmaz ama başbakanın damadına 750 milyon dolarlık krediler falan hemen bulunur.

orhankaradogan dedi ki...

Sümela manastırındaki ayini hatırladım ardından.
"Ayasofya'yı da bizlere bayram namazı kılmak için ibadete açın" diyenlere tepkilenilmiş birileri.
İlgimi, hayrette kalarak çekmenin yanında, kimlik ve kültür erezyonunun artarak devam ettiğinin acı bir misali olduğunu da ispatlamış oldu bu tespitiniz, var olun. kısık sesler de olsak sahipsiz değil bu güzel vatan sonsuz eminim.

EBRULİ dedi ki...

Önerilerine yürekten katılıyorum :)Yanı başında kazı yapılırken hemşerim napıyosun sen demeyen, uyuyanlara da ayrıca şilt verelim.

Newbahar dedi ki...

Ben bu tarih kokan şehre gelmeden önce biliyorsun Ordunun köyden bozma bir ilçesindeydim. Bölük ve lojmanın ilçeden hayli uzakta, tepede yapılmış olması arazi yokluğundan denilsede gerçekte bölüğün hemen yakınında bir gömü olmasıymış. Zamanın birinde define işiyle uğraşan muhterem ordu valisi (ismi lazım değil elbet), bu gömüye kendi sahip olamayınca vatandaşda gelip kazmasın diye bölüğü oraya kondurmuş.

Kazıp bulana, faydasını görene helal olsun.

Devlet bulsa, kazsa ne olacak ki, antik, ören yerlerine ziyaret kişi başı 25 lira. Ben çocuklarımı Pamukkaleye götüremiyorsam, eşe dosta gidelim diye ikramda bulunamıyorsam helal olsun derim valla. Bu devlete bunlar müstehak.

Newbahar dedi ki...

Aslında sayın Orhan Hocamda önemli bir konuya parmak basmış sevgili Ecehan. 80 küsur yıldır ibadete kapalı olan bu tarihi yapı nasıl oluyorda ayine açılıyor.
Bizim Türk topraklarımızda ziyarete gelen gelsin de ayin mayin ne oluyor. Vanda ki Akdamar kilisesinide açtılar. Ohhhh! ne ala memleket. Birilerine yalakalık olsun diye yırtınıyoruz.
Ayasofyaya bakalım ne zaman sıra gelecek. Aleni olarak misyonerler medanlara çıkmış, hıristiyanlık propagandası yapılıyor biz müslümanız diye geçiniyorlar birde.

Oooooffff of...