20 Haziran 2017 Salı

Evren avucunda...

Uzay'a olan ilgim minnacıkkenden beri hep vardı hele Einstein'a her zaman manyak bir hayranlık duydum. Hep Fen-Matematik bölümü okuyup sonra da mühendis olmam bu ilgiyi hep diri tuttu. Düşünmeye o kadar zorlardım ki kendimi çoğu zaman başaramazdım ama evreni, uzay-zamanı, bilinmeyeni, bilineni, kuantumu vs... Son yıllarda özü kuantum fiziğine dayanan türlü yöntemlerin ve imgelerin popülaritesinin artması sebebi ile ne kadar çok okursam, araştırsam o kadar daha bilinmezliğe ve karmaşaya gark olurdum... Einstein ile ilgili hepsini değilse bile pek çok kitap ve yayın okumuşumdur hatta ilkokuldayken Aynştayn olarak okunuşunu bilmediğim için bildiğin Einstein diye okudum onlarca kitabı, yıllar sonra benim Einsteinimin Aynştayn olduğunu öğrendiğimde çok bozulmuşluğum bile vardır halen zihnimde ;-))

Ve sonunda... Bir arkadaşımın tesadüfen okumam için uzattığı kitabın, gelişigüzel çevirdiğim ilk sayfasında Einstenimin adını görünce okumak farz oldu diye, normalde okuduğum Sapiens'i atıverdim yine bi kenara ;-)) (Bu Sapiensciğim de bu durumdan bıkmıştır herhalde, okuma len beni mi diyo acaba diye de düşünmüyor değilim de)
Neyse kitap şu:Bunca yıldır okuduğum sayısını bilmediğim yayınlar olmasına rağmen, evreni ilk defa bu kadar güzel anlamlandırabildim diyebilirim. Ve bir o kadar da şaşkınlıklara uğramışlığım oldu okurken.
Yazar ünlü astrofizikçi Stephen Hawking danışmanlığında teorik fizik dalında doktorasını bitiren nadir kişilerden biri ve 1976 doğumlu.Fransa’da yılın bilim kitabı seçildikten sonra 20 dile çevrilmiş ve kısa sürede bir popüler bilim klasiğine dönüşmüş zaten. Yazarın daha doğrusu eserin özelliği, pek çok tanıtımda da anıldığı gibi denklemler yerine hayal gücümüzden faydalanmamızı sağlaması. 
http://www.christophegalfard.com web sitesinden insanlarla bağlantıda ve aslında bu sebeple ayrılmış Cambridge'ten.


Kitap benim olmadığı için üzerine notlar alamadım, kalemle çiziktiremedim ben de ayrı bir bloknot'a içimden geçeni, bundan sonra araştıracaklarımı vs not aldım ve şiddetle kızlarıma da tavsiye ettim. Kızlarım Fen Lisesi eğitimi alıyorlar/dı ve onlar da çok ama çok beğendi hatta bu yıl mezun olup üniversite sınavına giren kızım Elif "keşke bu kitabı aylar önce okusaydım anne!" dedi. Mesajı aldınız umarım... ;-)


Evrende yalnız değiliz.
Evrene yapacağımız bu yolculukta da.

3 yorum:

Hayat İzlerim, Kitap Sesleri dedi ki...

Ben hep evrende yalnız olmadığımiza inanmışımdır.
İlgimi çekti bu kitap.
Bu arada seni blogda bulmak ne güzel .
Sevgiler kocaman .❤❤❤

Ecehan dedi ki...

Ben de seni gördüğüme çok sevindim canım, kitap gerçekten bu konuda etkilendiğim nadir kitaplardan... Selamlar

Derya dedi ki...

Merak ettim ilk kitabevi ziyaretimde bakacağım ;)